Baptisták vették meg a MIOK régi épületét
2017. 11. 09. 18:56 |
HÍREK
Szeged - A MIOK tavaly óta üresen álló Rigó utcai épületét a Baptista Szeretetszolgálat vette meg a szegedi önkormányzattól a gimnáziuma számára. Az intézmény előreláthatólag jövő szeptembertől kezdi meg a munkát kibővülve az új helyén.
A mosdók, a fűtés, a világítás elfogadható. Az ablakok külső szárnya is hőszigetelő – mutatta Bucskó József igazgató. Fotó: Frank Yvette
A Baptista Szeretetszolgálat vette meg az önkormányzattól a Magyar Iparszövetség Oktatási Központjának (MIOK) tavaly óta üresen álló Rigó utcai épületét. Az IKV 148 millió forintért kínálta az ingatlant, az ingatlankezelőtől kapott információ szerint a baptisták 150 millió forintos ajánlatot tettek a pályázaton. A nemzeti vagyonkezelő lemondó nyilatkozata után a teljes vételárat ki is fizették érte. A 110 éves saroképület helyi védelem alá helyezése folyamatban van, ezt az új tulajdonosnak is figyelembe kell vennie.
Menhely állt a Menhely utcában
Az épület Ottovay István tervei alapján készült; 1907 és 1921 között a városi menhely lelt otthonra benne. 1921-től 1937-ig a kolozsvári egyetem áttelepült kór- és gyógytani intézete kapott helyet benne. Legutóbb a MIOK működött a patinás saroktömbben.
A szeretetszolgálat a Móra Ferenc Felnőttoktatási Gimnáziumát helyezi el az ingatlanban, amely jelenleg a piarista gimnáziumban bérel termeket és irodákat. Bucskó József igazgatótól megtudtuk, két hete vették át az épületet, és terveik szerint jövő szeptemberben már a Rigó és Menhely utcai sarki tömb kilenc tantermében folytatják a munkát.
"Az intézményvezető elmondta, azért tetszett meg nekik a kétszintes épület, mert a belvároshoz közeli, és tágas udvarral rendelkezik. Emellett stílusa, patinája van, és nagy, 35-36 tanulónak is alkalmas tantermeket használhatnak a csoportszobákon túl."
Nem utolsósorban jó állapotú, az átvizsgálást követően valószínűleg kisebb külső és belső javítás után csak a festésre kell költeniük. Alapterülete a földszinttel és az emelettel együtt 860 négyzetméter, de a száraz pince és a beépíthető tetőtér is nyújt később lehetőségeket. Az összesen 2300 négyzetméteres ingatlan betonos udvarát egyelőre valószínűleg csak parkolásra használják, a másik része parkosított.
Nem a Radnótival vagy az egyetemi gyakorlóval akarják felvenni a versenyt, de nagy terveink vannak – mondta Bucskó József igazgató. Fotó: Frank Yvette
"Jelenleg az iskolának 330 tanulója és 17 tanára van az óraadókkal együtt. 2007 óta készítenek fel érettségire, 2012-ben lettek alapítványiból egyházi intézmény, de a vallásosság a felvételnél nem alapfeltétel. Az igazgató elmondta, bővítésben is gondolkodnak; nyolcadik osztályt végzett tanulókat is fogadnának nappali rendszerű képzésükre. Olyan diákokra számítanak, akik ebben az életkorban még nem tudnak dönteni, milyen irányba induljanak tovább."
Képzésüket helyi munkáltatókkal és a szakminisztériumokkal egyeztetve az általános tantervű gimnáziumi osztályok mellett szakgimnáziumival is kiegészítenék, informatikai és rendészeti képzés meghonosításával.
Szociálisan hátrányos helyzetű fiatalokat is fogadnának, hiszen a Baptista Szeretetszolgálat országos hálózatának több mint negyven oktatási intézménye szorosan kapcsolódik a felekezet támogatási rendszeréhez. A hálózatot külföldi, elsősorban egyesült államokbeli önkéntesek segítik nyelvoktatással és nyelvi táborokkal. Az intézmények, így a szegedi iskola is együttműködik a szeretetszolgálat segélyakcióiban, többek között a közismert karácsonyi cipősdoboz-kampányban.
Forrás: delmagyar.hu