A Culinary World Cup 2014. november 22-26. között a szokásos helyszínen, Luxemburgban került megrendezésre, ahol közel 50 ország 1500 versenyzője mérte össze tudását a következő kategóriákban: szakács artisztika (D1), cukrász artisztika (D2), szakács díszmunka, cukrász-termékek. Számunkra legizgalmasabb a cukrász artisztika volt; itt 172 versenyző tette le a nemzetközi zsűri asztalára a többnyire otthon elkészített alkotásait, a helyszínen csupán apró utómunkálatok folytak.
Tóth László, az Illéssy Sándor Baptista Szakközépiskola és Szakiskola cukrász alapvégzettségű, szakmai elméletet és gyakorlatot oktató pedagógusa háromhavi – általában hétvégeken és éjszakákon elkészített – munkájának címe: A repülés története a kezdetektől napjainkig. Tragant alapanyaggal dolgozott (porcukor, zselatin és víz keveréke), egy kakaóval fantasztikusan megfestett hullámos háttér előtt és fölött csodálhatta meg a közönség Leonardo repülő szerkezetét, a Zeppelin léghajót, az Iljusin és Boeing gépeket, de Kármán Tódor mellszobrát és Leonardo da Vinci Codex Atlanticus könyvének két lapját is – természetesen tragantból. Ez a cukrásztechnika rendkívül nagy figyelmet igényel: könnyen pattan, törik, illetve a tökéletes csiszolás pörgeti a munkaórákat.
Az öt napon keresztül zajló világversenyen a zsűri naponta értékeli a bemutatott művészi alkotásokat. Tóth László kollégánk nyakába november 25-én – több száz versenyző, segítő és érdeklődő előtt – helyezték a nagyon megérdemelt bronz medált. Alkotásának szépségét és komplex jellegét emelte a faipari szakma, a villanyszerelés, a textilvarrás által hozzáadott érték is.
Egy ilyen világbajnokság egyúttal a szakmai továbblépés helyszíne is: az új trendek, anyagok, technikák megfigyelése, de a kötetetlen szakmai beszélgetéseken túl a kapcsolatépítés színtere is. Egy pedagógus pedig napi munkájában mindezeket fel tudja használni. Természetes kísérője volt a világbajnokságnak a különböző típusú cégek jelenléte is: konyhatechnikai, gasztronómiai és idegenforgalmi (pl. Hévíz). A televíziós társaságok és a sajtó munkatársai pedig ínycsiklandó híranyaggal szolgálhattak e gasztrofesztiválról. Az Illéssy Team (Tóth László, Horváth Ferenc, Toldi Attila) versenyen viselt egyenruhája talán a legszebb volt.
A Jász-Nagykun-Szolnok megyéből nevezett négy egyéni versenyző (Erdős Hanna, Rékási Tibor, Patkó Károly és Tóth László) szakmai erejét mutatja, hogy valamennyien éremmel térhettek haza. A legrutinosabb résztvevő, Erdős Hanna (az Illéssy Gasztro Kupa állandó zsűritagja) két munkája két aranyéremmel gazdagította olimpiai és világbajnoki érmegyűjteményét.
Beszámolóm végén csapatunk nevében megköszönöm a támogatóink által nyújtott anyagi hozzájárulást, hiszen nélkülük nem tudtunk volna részt venni a jelentős költségeket (felkészülési és versenyalapanyagok, utazás, szállás, nevezési díj stb.) jelentő világbajnokságon: Baptista Szeretetszolgálat Egyházi Jogi Személy, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés elnöke, Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, Docler Holding (Luxemburg), Baromfiudvar 2002. Kft. (Debrecen), Horváth Kert Vendéglő, Sas János – villanyszerelő, Tóth Sándor – gépi hímző, Szivárvány Festékbolt (Kunhegyes), Écsy Kft. (Budapest), Illéssy Sándor Baptista Szakközépiskola és Szakiskola.
Büszkék vagyunk kollégánkra, akinek mesterségbeli tudását tükrözi a világbajnoki érem, illetve iskolánkban arra az összefogásra, mellyel segítettük az eredményest részvételt.
Toldi Attila igazgató
Illéssy Sándor Baptista Szakközépiskola és Szakiskola