Bibliaismereti és gasztronómiai verseny a Lónyayban

2014. 04. 02. 11:49 | SULI BLOG - TANÁROK ÍRÁSAI

A Bereg legrégebbi és legnagyobb szakképző iskolája a Lónyay. 2012 óta az iskola fenntartója a Magyarországi Baptista Szeretetszolgálat Egyházi Jogi Személy.

A 2013/14. tanévtől felmenő rendszerben bevezetett új Nemzeti Alaptanterv a kezdő évfolyamú szakiskolai osztályokban tanulók számára kötelezővé tette a hittan vagy az erkölcstan tanulását. A Lónyayban a 9. évfolyamot végző diákok többsége bibliaismeret órákra jár. A felsőbb évfolyamosok ˗önkéntesen˗ számosan eljárnak a helyi- és városkörnyéki lelkészek által vezetett hittanórákra. A lelkészek Lónyayban a nevelőtestület egyenrangú tagjaiként fejlesztik az iskola növendékeinek a személyiségjegyeit. A lelkészi munka és a szaktanári felkészítő munka együttes eredményei teremtettek alapot egy olyan versengésre, amelyik a tanulók bibliaismereti tudásnak és szakmai tudásának a színvonalát méri is, és reprezentálja is.

A verseny ötlete Szenczy Sándortól, a Baptista Szeretetszolgálat elnökétől származik. 2013 januárjában elnök úr szemlélője volt a II. Schnitta Sámuel Regionális Gasztronómiai Verseny vásárosnaményi történéseinek. Országunk legnevesebb vendéglátós szakemberei elismerően méltatták a Lónyay kiváló felszereltségét, alapos tervező- és szervező munkálkodását, példás vendégszeretetét, a gasztronómiai értékek megőrzése és átadása terén elért eredményeit, valamint gyermekközpontú pedagógiai munkálkodását. Szenczy Sándor elnök úr mindezen értékek tudatában fogalmazta meg ötletét, hogy a Lónyay a következő tanévben szervezzen egy olyan versenyt, amelyik a Bibliában fellelhető gasztronómiai kultúra elméleti és gyakorlati ismerethalmazának a tudásszintjén alapszik!

A feladat megvalósítása sok kutatómunkát és kreativitást követelt a Lónyay vezetőitől, az iskolában dolgozó lelkészektől és a gasztronómia területén oktató pedagógusoktól is. Májer Ibolya igazgatónő a szervezést, Varga Zoltán szakmai igazgatóhelyettes a gasztronómiai tudásszint mérésére alkalmas feladatsort, Katona László baptista lelkész és Kardos Béla informatika szaktanár a bibliaismereti játékos, de alapos tényismeretet feltételező feladatsort állította össze. A verseny esztétikai-képi megjelenését Cserepes Sándor informatikai igazgatóhelyettes tervezte meg.

A versenyen való eredményes szereplés alapos előzetes felkészülést, majd a versenyhelyszíneken manuális szakmai gyakorlottságot, széleskörű elméleti tájékozottságot, jó előadói tehetséget és csapatmunkában jó együttműködési készségeket követelt meg a diákoktól.

A verseny szervezői Vásárosnamény egyik legkiválóbb XX. századi szülöttének, Dr. Kiss Sándornak, a „bibliás politikusnak” és pedagógusnak a szellemi útmutatását alapul véve határozták meg a résztvevők felkészülési feladatait. Kiss Sándor írta szegedi diákéveinek napirendjéről: „Keresztyén életemnek így épült fel most már öntudatosan 3 alappillére: a mindennapos igeolvasás, Istennel való beszélgetés (imádkozás) és tettekben megnyilvánuló szolgálat. Ha akármelyik elmarad, keresztyén életünk öröme, teljessége és boldogsága marad el, kínlódunk.” (Dr. Pótor Imre: Kiss Sándor 42. p.)

A sikeres bibliaismereti eredményért versengő csapattagok, rá voltak kényszerülve a meghatározott bibliai részek olvasására.

Az előzetes versenyfeladatok között szerepelt, hogy a csapatok pincér tagjai „asztali áldást” szövegezzenek 500 karakter terjedelemben, amit a versenyen fejből el is kell mondaniuk. Ezek a gyerekek Istennel beszélgettek, vagyis imádkoztak.

Akik, pedig a főzés-terítés feladatokban készültek iskolájuk és önmaguk szakmai tudásszintjének bemutatására, a „tettekben megnyilvánuló szolgálat” erényét tárhatták a felkészültséget értékelő zsűri és a közönség elé.

A verseny kiírásának időpontjában ˗ egy hónappal a március 25 – 26-i versenynapok előtt ˗ még a szervező iskola sem gondolta, hogy az I.Bibliaismereti és Gasztronómiai Verseny nemzetközi lesz. Március 24-én ugyanis, Kajaaniból, finn diákok érkeztek a Lónyayba, háromhetes szakmai gyakorlatra, „Leonardós Program” keretében. A finn gasztronómus tanulók arra kérték az iskolát, hogy teremtsék meg a lehetőséget a finnországi csoport versenyzésére is. A Lónyay angol nyelv tanára, Papfalusi István, kifogástalanul megoldotta a feladatot.

Az első versenyfeladat a „prezentációs bemutatkozás” volt, amit közös vacsora követett. Március 26-án, a második versenynapon zajlott a „Bibliaismereti vetélkedő”, a szakácstanulók Biblia korabeli alapanyagokból készülő versenyprodukciója és a pincér szakmás tanulók „húsvéti díszasztal” kompozícióinak elkészítése és az asztali áldás szövegek bemutatása.

A versenyző csapatok teljesítményét három fős zsűri (Szász Veronika , Varga Attila és Tóth Lajos) pontozta.

A szakmai versenynapra érkezett a Lónyayba Tatabányáról, a Seregek Ura Bibliai Múltidéző Kör elnevezésű amatőr színjátszó csoport. A kör tagjai korhű ruházatban, a bibliai idők feltárt leletanyagai alapján, a hiteles használati tárgyak és fegyverek használatával mutatták be Dávid és Góliát történetét. Az előadás az öntudat és az önbizalom meglétének és fejlesztésének fontosságát erősítette a szépszámú közönségben. Az előadás egyik fénypontja volt, amikor a múltidéző kör tagjai olajban sült sivatagi sáskával kínálták meg a nézőközönséget. Ízéről és állagáról elismeréssel nyilatkoztak a bátor fogyasztók.

A versenyt a zsűri értékítélete alapján a rendező iskola csapata nyerte meg. Második lett a kisújszállási Illésy Sándor Baptista Szakközép- és Szakiskola. A finnországi Kajaani Ammattiopisto csapata szerezte meg a harmadik helyet. A budapesti Kövessi Erzsébet Baptista Szakközépiskola, Szakiskola és Gimnázium csapata a zsűri különdíját érdemelte ki versenycsapata teljesítményéért.

A tartalmas és színes vallási- és szakmai eseményt a Duna Televízió is rögzítette.

Szenczy Sándor, a versengés fő védnöke, gratulált a szervező iskolának. Dicsérte valamennyi résztvevő felkészültségét. Folytatásra érdemesnek tartja a kezdeményezést.

A Vásárosnaményi Lónyay Menyhért Baptista Szakközépiskola és Szakiskola teljes közössége készen áll és szeretettel hívja és várja jövőre is a vendéglátós szakmákat is oktató valamennyi baptista fenntartású iskola versenycsapatát, határainkon túli területekről is!

 

Cserepes Sándor

Igazgató helyettes

ESEMÉNYNAPTÁR
KÖVETKEZŐ ESEMÉNYEK

Záródolgozatok védése a 12. évfolyamon

08.
DEC.

Kőrö-Sí (nagy évfolyamok)

18.
DEC.

Megemlékezés a Magyar Népmese Napjáról

30.
SZEPT.

Megemlékezés a reformáció napjáról

27.
OKT.
ESEMÉNYNAPTÁR
Az alábbi naptárban tudja kiválasztani egy adott naphoz tartozó eseményt. A hónapok között a nyilak segítségével tud lépkedni.
ÖSSZES ESEMÉNY
© 2203 BAPTISTA SZERETETSZOLGÁLAT