2024. április 18-án az Andor Ilona Ének-Zenei Általános és Alapfojkú Művészeti Baptista Iskola felső tagozatának mindkét kórusa gyönyörű műsorral és előadással vett részt az immár 90 éve (!) kétévente megrendezett Éneklő Ifjúság minősítő hangversenyen, amelyet a.Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége – KÓTA hirdetett meg.
Az eredmények híven tükrözik a befektetett odaadó és lelkes munkát. A Crescendo Kórus (5-6.-osok) Arany minősítést és diplomát, továbbá Országos Dicsérő Oklevelet kapott. A zsüri külön oklevéllel jutalmazta a Bodzavirág c. dal magas színvonalú előadását.
A Vivace Kórus, a 7-8.-osok is Arany minősítést és diplomát szereztek. Az ebben a korosztályban ritka és különleges hallgatói élményért viszonzásul a fiúk kaptak elismerő oklevelet.
Ezúton is szeretettel és hálával gratulálunk Kunfalvi Melinda karvezetőnek és a zongorakísérő, betanításban segédkező Mezeiné Topa Orsolyának. Az iskolai gálakoncerten a versenyen előadott darabokból hallhat majd a közönség válogatást.
S hogy mit jelentenek ezek a különleges és rangos elismerések?
Álljon itt a versenyfelhívás ide vonatkozó része:
"Mindenekelőtt legfontosabb maga az átélt éneklés, a megszólaló zenemű tiszta intonációjú, stílusos előadása. A zene által igényelt hangszín, a homogén, dinamikailag árnyalt, kifejező éneklés, s az érthető szövegmondás is a legfontosabb feltételek közé sorolandó. A kottahű előadás (pl. jó tempó, precíz ritmus), a harmóniai egység, az adott szólamarányok kialakítása - mind a hatás fontos alkotóeleme.
A minősítés lényeges szempontja a műsor szerkesztése. Különböző korok, stílusok művei a kórus sokoldalúságáról tesznek tanúságot. Lehetőség szerint különböző szerzők műveiből álljon a műsor és mindenképpen kívánatos a karakterbeli változatosság.
Szem előtt kell tartani a kíséretes és az a cappella művek arányát is. Minősülő kórusok esetében legfeljebb a műsoridő felében szerepelhetnek kíséretes művek!
Zenei anyanyelvünk, a népzene felkarolása érdekében javasoljuk, hogy minden kórus műsora kezdődjék népdalcsokorral! A népdalcsokrot valamilyen rendezőelv szerint kell összeállítani (pl. azonos tájegységről, vagy azonos gyűjtőtől stb.) és hangnemileg egyeztetve, valóban „csokorszerűen" (folyamatosan, hangadás nélkül) kell előadni. Autentikus hangszeres kíséret megengedett.
A kórus és karnagy együttes teljesítménye nem csupán a hangzásélményből fakad, hanem emellett a látvány is fontos. Az árnyalt minősítéshez a külsőségek is hozzájárulnak. Az esztétikus megjelenés, fegyelmezett magatartás, a ki- és bevonulás jó értelemben vett szertartásossága mind részét képezi az összhatásnak és befolyásolhatja a minősítést.
A jelentkező kórusoknak változatos stílusokból, változatos karakterű kórusműveket kell énekelni, min. 8, max. 15 perc terjedelemben.
Az „A" minősítés fokozatai: Bronz Ezüst Arany Arany diplomával.
„Arany diplomával " minősítéshez járulhat még:
Országos Dicsérő Oklevél: Amelyik kórus teljesítménye még az „Arany diplomával" fokozatnál is jobb, az a minősítés mellé „Országos Dicsérő Oklevelet" kaphat. Ezt a fokozatot a zsűri nem köteles kiadni."
Ribáné Horváth Enikő
igazgató
Andor Ilona Ének-Zenei Általános és Alapfokú Művészeti Baptista Iskola