A nemzetközi szakmai együttműködések terén eddig még nem látott mérföldkövekhez érkezett a velencei Zöldliget Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Baptista Általános Iskola és Gimnázium.
Hét német pedagógus kolléga érkezett Velencére az Erasmus+ program keretében, hogy részt vegyenek egy rendkívüli job shadowing projektben. A látogatás egyedülálló lehetőséget teremtett arra, hogy megmutassuk, hogyan építünk hidat kultúrák, oktatási rendszerek és jövőbeli generációk között. Mindezt a magas színvonalú oktatás és az emberközpontú szemlélet bemutatásával.
Martina, Alex és Sarah Bajorország szívéből, Trostbergből érkeztek. Bepillantást nyertek a felső tagozat munkájába. A hét második felében a dortmundi delegáció tagjai: Tom, Britta, Melina és Melanie csatlakoztak hozzájuk, hogy a gimnáziumi órákon próbálják megfejteni a “Zöldliget-titkot”. A szakmai koordinálásommal pénteken valamennyien élményrobbanással gazdagodtak. Ugyanis vendégeink nemcsak órákon vettek részt, hanem a tanári kar vendégszeretetét, szakmai felkészültségét és elhivatottságát is megtapasztalhatták. Lenyűgözte őket a gyerekek fegyelmezettsége, kreativitása és az a dinamizmus, amely áthatja iskolánkat.
"A Zöldliget nem csak egy iskola, hanem egy inspiráló közösség, a diákok pedig élményként élik meg a tanulást" – mondta Martina, miközben elragadtatással beszélt a nálunk szerzett élményeiről. “Nagyon reméljük, hogy ez egy hosszú távú barátság kezdete lesz, és iskoláink még sok közös élményben vesznek részt” - nyilatkozta Tom, a dortmundi delegáció vezetője.
A hét - némileg esővel áztatott - csúcspontját a szombati, budapesti városnézés jelentette. Felfedezhették a magyar főváros lenyűgöző történelmét és kulturális örökségét, megkoronázva ezzel ezt a felejthetetlen hetet.
Mégsem ez volt a tanév első Erasmus+ mérföldköve a Zöldliget számára. Segesdi Gergő kollégánk a múlt hét folyamán a bajorországi Traunreut, Johannes-Heidenheim-Gymnasium tanulóinak és pedagógusainak tartott előadást a magyarországi demokrácia elmúlt 200 évéről. Az előadás része volt annak az előkészítő látogatásnak, amelyre közösen mentünk ki, hogy megszervezzük a hamarosan sorra kerülő első zöldligetes diákmobilitást. Ez volt az első alkalom, hogy zöldligetes tanár az Erasmus+ égisze alatt tartson külföldi előadást. Kinntartózkodásunk alatt természetesen mi is számos tanórát meglátogatottunk.
Október 6-án, vasárnap pedig újabb történelmi pillanathoz érkezünk: diákjaink először utaznak külföldre a diákmobilitás keretében - Traunreutba. Ez az út a folytatása lesz a már tavaly megkezdett együttműködésnek, így nemcsak egy kirándulást tervezünk, hanem egy kapu megnyitását is a világra, ahol diákjaink újra együtt dolgozhatnak a már tavaly megismert német diáktársakkal. Megtudhatják, mit jelent számukra Európában - a jövő generáció aktív tagjaként - tanulni és fejlődni.
Ezek a találkozások mutatják meg igazán, hogy az Erasmus+ program milyen erőt képvisel: az összekapcsolódás, az együttműködés és a közös célok révén egy jobb jövő építését. Nemcsak mi tanítunk, hanem tanulunk is – egymástól, egymásért, Európa közös jövőjéért.
Egy hét, amely nem csupán emlék, hanem példaértékű tapasztalat mindannyiunk számára.
Németh Tamás, az Erasmus+ koordinátora