Szeptember 24-én, hétfőn kezdődött a grúziai Batumiban az idei, a sorban negyvenharmadik sakkolimpia. A baptista sakk szempontjából a nagy hír, hogy ezen oktatónk, Terbe Juli is részt vesz a magyar női válogatott tagjaként.
A sakkolimpia a sportág legrangosabb nemzetek közötti versenye, így tehát a világbajnokság mellett legfontosabb eseménye. A verseny az egyes országok csapatai között zajlik, és minden ország nevezheti a maga öt fős válogatottját, idén például 183 vegyes és 155 női csapat mérkőzik meg.
Először 1924-ben rendezték meg a Sakkolimpiát, az akkori párizsi olimpiai játékokkal egy helyen és időben, ezzel jelezve a sakkozók törekvését, hogy a játékot olimpiai sportággá tegyék. 1957 óta külön női versenyt is szerveznek a hagyományos „nyílt” verseny mellett (amelyen elméletben mindenki indulhat, gyakorlatilag azonban szinte csak férfiak jutnak be néhány kivétellel – ilyen kivétel például Polgár Judit).
Bár a kezdetektől ez volt a cél, végül csak 1999-re sikerült elérni, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a sakkot olimpiai sportágként elismerje. A megállapodás értelmében a sakkozóknak immár igazodniuk kell a NOB bizonyos szabályaihoz, így például kissé meghökkentő módon a versenyzőknek doppingteszten is részt kell venniük. Ezzel együtt továbbra is kétséges, hogy láthatunk-e valaha sakkot nyári olimpián.
A Sakkolimpiákon a magyar válogatottak rendszerint kiemelkedően jól szerepeltek. Ötször a mi csapatunk szerezte meg a nyílt kategória aranyérmét (köztük az első két már a FIDE által szervezett hivatalos versenyen, 1927-ben és 1928-ban is), és bár a szovjet-orosz csapatoknak ez többször sikerült, összességében mégis a magyar válogatott szerezte a legtöbb pontot az esemény történetében. A Sakkolimpiák legtöbb pontot elért játékosa is magyar, Portisch Lajos, aki 1956 és 1994 között húsz olimpián vett részt.
Az utóbbi évtizedekben inkább a női válogatottjaink jeleskedtek, a Polgár-nővérek fénykorában, a 80-as évek végén kétszer is aranyérmesek lettünk, összességében pedig a magyar válogatott szerezte a legtöbb pontot a női Sakkolimpiák eddigi történetében. Ezt a szép hagyományt folytathatja most Juli csapattársai, Hoang Thanh Trang, Lakatos Nikolett, Gara Tícia és Gara Anita oldalán.
Hajrá Juli, hajrá magyarok!